سورنا

علی سورنا کیست؟ بیوگرافی و رازهای مخفی زندگی او

علی سورنا یکی از بهترین رپر های ایرانی است. سورنا با ساختن آهنگ های بسیار قوی و پرطرفدار به شهرت رسیده است.

سورنا کیست؟

سورنا کیست؟

علی خدامی که به لقب سورنا معروف است و همه او را با این نام می شناسند خواننده و رپر متولد تهران می باشد. دلیل لقب خود را نیز علاقه اش به اسم های اصیل ایرانی بیان کرده است. او متولد سال 1369 می باشد و 33 سال دارد. تحصیلات او دیپلم برق صنعتی است. مضامین آهنگ های او بیشتر غم واندوه می باشد و اینطور که خودش می گوید این غم و اندوه ها مربوط به زندگی شخصی خودش است.

علی دوران کودکی و نوجوانی سختی را گذرانده است. هم زمان با درس خواندن کار کرده است. یکی از ضربه های سختی که در زندگی اش خورده است مربوط به دوران دبیرستان او می باشد. در آن زمان بوده است که پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند و ضربه روحی سختی را به علی وارد کرده اند. علی تلخی ها و نارضایتی های پدر و مادرش از یکدیگر را در موزیک هایش نیز به تصویر کشیده است.

او یکی از معدود رپرهایی است که توانسته است فضای خانواده، جامعه و زندگی شخصی خود را به خوبی با آهنگ هایش به تصویر بکشد و با استفاده از آرایه های حس آمیزی که در ادبیات وجود دارد به اشعارش روح ببخشد. او بعد از هنرستان دیگر درس را ادامه نداد و به طور حرفه ای به ساخت موزیک پرداخت. موضوعات هرکدام از موزیک هایی که علی می سازد داستانی جذاب و جداگانه دارد و او موزیک هایش را تکه ای از جسم و روح خودش بیان کرده است.

او فعالیت رسمی خود را از سن 18 سالگی در سال 1387 و با موسیقی زیرزمینی شروع کرد. علی خدامی یا همان سورنا در ابتدای فعالیت خود همکاری موفقیت آمیزی با بنیامین، فرزان وحشت و بازپرس داشت. سبک آهنگ هایش به صورت اعتراضی است. او از همان اول که شروع به نوشتن آهنگ کرد اشعار اعتراضی می نوشت. اعتراض به فقر، گرانی، فحشا، معضلات جامعه و وضعیت نا بسامان مردم از جمله مضمون آهنگ های او بودند.

از آنجایی که سورنا اشعار بسیار قوی داشت و همچنین از تیپ و استایل خوبی هم بهره مند بود پس از گذشتن چند سال از فعالیتش و انتشار چند سینگل ترک از خود تصمیم به تهیه اولین آلبوم خود گرفت. او اولین آلبوم هنری خود را به نام مرد تنها منتشر کرد. آلبوم مرد تنها از علی سورنا در 19 بهمن 1390 منتشر شد و این آلبوم 10 ترک داشت که شروع فعالیت سورنا به صورت رسمی و حرفه ای بود.

به شهرت رسیدن علی سورن با آلبوم آواز بود. او در 19 بهمن 1392 آلبومی دیگر به نام آواز تهیه و انتشار داد. این آلبوم برایش شهرت فراوانی به همراه آورد. به گفته برخی از دوستان و نزدیکان علی این آلبوم انقلابی بزرگ در موسیقی زیرزمینی به پا کرد. در یکی از ترانه هایش به شکست عشقی که خورده اشاره کرده است. قسمتی از ترانه او این است: روزایی که نبودی تنها بودم با عشقم اما خیلی راحت اونم ولم کرد….

جدیدترین آهنگی که سورنا منتشر کرده است نغمه نام دارد سومین ترک از آلبوم اپی جدیدش می باشد. این آهنگ مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت اما نه مثل گذشته. یکی از مواردی که باعث می شود آهنگ های سورنا قوی و خاص باشند استفاده کردن او از اصطلاحات سنگین وخاص رپی است که کمتر خواننده ای از چنین کلماتی استفاده می کند.

همچنین موزیک های سورنا از فلو خوبی برخوردار هستند. زمانی که به موزیک هایش دقت کنید خواهید دریافت که وزن و ریتم ابیات و جایگاه قافیه ها و همچنین جامپ های متعدد آهنگ های وی نمونه ندارد و بینظیر است. معنی و مفهوم آهنگ های او نیز به اینگونه هستند که نیاز به تحلیل کردن فراوان برای فهمیدن محتوای آن ها لازم است. اشعار او بسیار شبیه به اشعار حافظ و فردوسی و مولانا می باشند.

در واقع می توان اشعار سورنا را اشعار تاریخی نسل جدید خواند. سورنا یک کافه دارد که به کافه علی سورنا در گرمسار معروف می باشد. او تایم دیگر خود را به گذراندن در این کافه می گذراند و درآمد زیادی را نیز از کافه اش به دست می آورد. سورنا علاقه خاصی به توپاک معروف دارد. و همچنین به کتاب مورد علاقه توپاک که نامش قاتله ای جانی است نیز علاقه مند است.

علی سورنا علاقه خاصی به قشر درویش دارد. وی عاشق مجموعه فیلم های گادفادر می باشد. هفت خط بر روی بدن خود به صورت خالکوبی دارد که 3 تای آن ها روی دست چپش، 3 تا روی پیشانی و یکی هم بر روی لب خود دارد. او در یکی از آهنگ هایش کارتون های مورد علاقه خود را نام می برد. سند باد با اون شلوار بگی، لوک خوش شانس و اون حرفای رپی، اون گوریل که با آدما تو رگی بود، از اون پلنگی که نمی کشت و صورتی بود.

ابتدای سال 1394 بود که قطعاتی از سورنا به صورت ماکت و نصف و نیمه در برخی از سایت ها به صورت غیرقانونی و غیر رسمی به عنوان مجموعه جدید سورنا پخش شد. وی بلافاصله در توییتر خود اعلام کرد که این قطعات قسمت هایی از آهنگ های نیمه تمام و کنار گذاشته شده مجموعه های قبلی او هستند. وی در این باره گفت این قطعات ناقص و ناتمام بوده اند و توسط افراد سودجو و کلاهبردار به صورت غیرقانونی و بدون کسب اجازه از صاحب اثر منتشر شده اند.

نام برخی از این قطعات عبارتند از: گنجشک ها، پنهان، بانو یا گربه از این قطعات هستند. سورنا علاوه بر رپ در سبک هیپ هاپ نیز بسیار معروف است. طرفداران و دوستداران سورنا به او لقب مرد تنها را داده اند، اگر با بیوگرافی و اخلاقیات سورنا آشنا باشید متوجه خواهید شد که چرا طرفدارانش به او این لقب را داده اند. اگر شخصی به سبک موسیقی هیپ هاپ یا رپ علاقه داشته باشد حتما علی سورنا را نیز می شناسد.

دوستداران سورنا بر این اعتقاد هستند که هیچ کس در سبک رپ و هیپ هاپ مانند سورنا نمی شود و او را در این عرصه بسیار قوی می خوانند. علاوه بر این آن ها معتقد هستند که سورنا اشعاربسیار قوی نیز دارد. سورنا قدرت تخیل بسیار بالایی دارد و برای سرودن اشعارش از این قدرت تخیل استفاده می کند. تعداد زیادی از رپرهای معروف کشورمان هستند که کار خود را با الگو قرار دادن سورنا و الهام گرفتن از او آغاز نموده اند.

طرفداران سورنا به او لقب فردوسی نیز داده اند چرا که می گویند اشعار او بسیار مفهومی و عمیق هستند. برخی از افراد اعتقاد دارند که سبک رپ باید اینگونه باشد که با یکبار خوانده شدن مفهوم آن روشن باشد اما شعرهای سورنا بسیار عمیق و مفهومی است و احتیاج به تفکر دارد. سورنا اکثر فعالیت های خودش از قبیل ترک ها و آلبوم هایش را از طریق پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب و… منتشر می کند.

یکی دیگر از پلتفرم هایی که سورنا از طریق آن فعالیت هایش را انتشار می دهد برنامه ساوند کلود است. اما چندین ماه پیش با انتشار آلبوم گوزن در ساوند کلود به مشکل هایی برخورد کرد. این مشکل هم به این گونه بود که برنامه ساوند کلود آهنگ هایی را که علی در آن قرار می داد را به دلیل قانون حق کپی رایت حذف می کرد. همین امر هم باعث شد تا عده زیادی فکر کنند که ترک هایی از آلبوم گوزن کپی می باشند.

اما پس از گذشت مدتی علی و چند تن از آهنگسازان به این سوال پاسخ دادند و توضیح دادن که مشکل به دلیل سمپل بودن برخی از ترک ها بوده است و هیچ کدام از ترک ها غیرقانونی نیستند. مدتی است که برخی از هنرمندان برای فروختن آلبوم های خود به مزایده روی آورده اند و از طریق کاور آلبوم های خود را به فروش می رسانند. علی سورنا نیز جز این دسته از هنرمندان قرار دارد و تصمیم دارد که کاور آلبوم خود را در برگزاری مزایده بفروش برساند.

علی سورنا یک خواهر نیز داشته است که چند سال پیش خواهرش را از دست داده است. علی پس از فوت خواهرش شکست بدی را تجربه کرد. برادر علی در این باره می گوید که علی مرگ خواهرشان را یک شکست بزرگ خانوادگی می داند و بعد از مرگ اوبسیار تنها و گوشه گیر شده است. سورنا تا به حال مصاحبه ای با هیچ کجا انجام نداده است. اما برخی از رسانه های اینستاگرامی مانند رسانه میدون به تازگی در گرمسار مصاحبه ای با او کرده است. باید بدانید که این آرتیست زیاد فعالیت های خود را رسانه ای نمی کند.

معروف ترین آهنگ های سورنا کدام اند؟

اگر شما از افراد علاقه مند به سورنا و آهنگ هایش سوال کنید که بهترین آهنگ های سورنا کدام اند؟ آن ها پاسخ می دهند که همه آهنگ های سورنا عالی هستند و تمامی آن ها در بین طرفدارانش خیلی محبوب می باشند. ما در اینجا به برخی از آهنگ های او که در بین تمامی آهنگ هایش محبوب تر از بقیه است را برای شما نام می بریم.

مستی

یکی از معروف ترین آهنگ های سورنا که تعداد شنوندگان زیادی آن را شنیده اند آهنگ مستی است. به گفته شنوندگان، این آهنگ متن بسیارقوی دارد.

ماریان

ماریان یکی از تک آهنگ های آلبوم گوزن می باشد که به تازگی منتشر شده است. آهنگر ماریان پس از انتشار مورد ستایش بسیاری از منتقدان قرار گرفت. متن این تک آهنگ را خود علی سورنا نوشته است و بعد از آن که آن را اجرا کرد طرفداران زیادی را جذب خود کرد.

حرکت

نام یکی دیگر از آهنگ های سورنا حرکت ارابه مرگ می باشد. همانطور که از نام آهنگ هم پیداست مضمون این آهنگ مربوط به مرگ و زندگی می باشد و درآن به فلسفه مرگ و زندگی پرداخته شده است. گوش دادن به این آهنگ را حتما به شما پیشنهاد می کنیم.

مجنون شهر

مجنون شهر از آن دسته از آهنگ ها بود که خیلی زود طرفداران بسیار زیادی را جذب خود کرد و افراد زیادی آن را گوش کردند. این آهنگ یکی از زیباترین آهنگ های او می باشد که می توانید آن را دانلود کرده و گوش دهید.

گنجشکک

از بهترین تک آهنگ های سورنا، تک آهنگ گنجشکک است. این آهنگ وابستگی انسان ها به دنیای فانی را به پرندگان و گنجشکان تشبیه کرده است. این آهنگ متن بسیار زیبایی دارد که برای شنیدن این آهنگ می توانید به سایت های موسیقی سر بزنید.

بهترین آلبوم های سورنا کدام اند؟

سورنا تا به الان تعداد بالایی آلبوم منتشر کرده است. در ادامه تعدادی از بهترین آلبوم های او را نام می بریم.

 • آلبوم گوزن
 • آلبوم مرد تنها
 • آلبوم نگار
 • آلبوم کویر
 • آلبوم آوار
سورنا چه حاشیه هایی داشته است

سورنا چه حاشیه هایی داشته است؟

دانستن این مطلب حتما برای شما هم جالب است: اینکه بدانید سورنا شاعر، نویسنده و خواننده ایرانی یکی از بی حاشیه ترین خوانندگان سبک رپ می باشد. از همان سال ها پیش سبک رپ به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود همواره برای رپرهای مختلف با دردسرها و حاشیه های گوناگون همراه بوده است.

اما سورنا و تعداد اندکی از رپرهای دیگر هستند که از این حواشی در امان مانده اند. البته لازم به ذکر است که سورنا در اوایل فعالیت خود با یک سری حواشی کوچک و دیس و دیس بازی هایی درگیر بود تا آن جا که در اوایل خوانندگی اش چند تا از ترک هایش دیس به خوانندگان دیگر بود. معروف ترین دیس هم در آن زمان دیس سورنا به هیچکس بود.

سورنا کجا زندگی می کند؟

سورنا هم اکنون در ایران زندگی می کند و فعالیت خود را نیز در ایران ادامه می دهد. با اینکه خواندن آهنگ هایی با سبک رپ و… در کشورمان با موانعی روبه رو هستند اما با این حال باز هم سورنا در ایران مانده و خوانندگی را در ایران ادامه می دهد.

درآمد سورنا چقدر است؟

اینکه بخواهیم به طور دقیق بگوییم که درآمد سورنا چقدر می باشد ممکن نیست. اما در حالت معمولی درآمد اکثر خواننده هایی که مطرح هستند کمتر از صد میلیون تومان نیست. البته که در آمد یک فردی که خواننده است به موارد زیادی مانند برگزاری کنسرت، تعداد آهنگ هایی که در طی یک سال منتشر شده است و فعالیت های اجتماعی و میزان درآمد از طریق فضای مجازی بستگی دارد.

مهم ترین و بیشترین درآمدی که یک خواننده دارد از طریق برگزاری کنسرت های متعدد اوست. اگر بدترین حالت را برای یک خواننده در نظر بگیریم کهداشتن یک کنسرت در ماه است، کم کم مبلغ صدمیلیون تومان از کنسرت دریافت می کند. اما سورنا خواننده ای است که تعداد خیلی کمی کنسرت در ایران برگزار کرده است و بیشتر درآمد او از طریق انتشار آهنگ هایش است.

علاوه بر آن فضای مجازی هم بستر مناسبی را برای درآمدزایی فراهم کرده است. اینستاگرام یکی از پلتفرم هایی است که بستر خوبی برای درآمدزدایی است. سورنا زندگی و کودکی سختی داشته است. یکی از کارهایی که او انجام می دهد و رسانه ای نمی شود کمک های خیرخواهانه او می باشد. به گفته دوستان و نزدیکانش، او در کارهای خیر مخصوصا کمک به کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست همراهی می کند وهمواره دست خیر دارد. با این حال تمام کارهای خیری که انجام داده است تا به الان اصلا رسانه ای نشده اند.

پیج اینستاگرام سورنا چیست؟

اینستاگرام فضای بسیار مناسبی برای فعالیت افراد شناخته شده می باشد تا از این طریق با کاربران و مخاطبان خود به صورت آسان تری ارتباط برقرار کنند. شما اگر از طرفداران سورنا هستید حتما پیج اینستاگرام او به آدرس a.sorena @ را فالو و دنبال کنید. سورنا در پیج اینستاگرام خود عکس ها و روزمرگی هایش را با مخاطبانش به اشتراک می گذارد. همچنین اخبار مربوط به کنسرت های آنلاین و حضور اش را نیز دراینستاگرام بارگذاری می کند.

او تا کنون 31 پست را در پیج خود بارگذری کرده است که این پست ها شامل قسمت هایی از شعرهای او در آهنگ هایش، تبلیغ کارهای جدیدش و یا تصاویری از خودش است. علاوه بر وجود پیج اصلی خود سورنا او فن پیج های زیادی هم در اینستاگرام دارد. فن پیج های او نیز اخبار و عکس های فراوانی را پیرامون سورنا در اینستاگرام منتشر می کنند.

سورنا از طریق اینستاگرام تبلیغات کارهایش را نیز انجام می دهد. زمانی که او تصمیم گرفت کاور آلبوم هایش را به صورت ارزهای دیجیتال به فروش برساند اخبار مربوط به آن را از طریق اینستاگرام خود اعلام می نمود. امروزه فروش کاور موزیک به صورت ارزهای دیجیتال مثل اتریوم بسیار رواج پیدا کرده است و خوانندگان زیادی را می توانید ببینید که این کار را انجام می دهند.

عکس های سورنا را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس های سورنا را در کجا مشاهده کنیم؟

اگر علاقه مند به دیدن عکس های سورنا هستید می توانید او را در اینستاگرام ببینید. با جست وجوی نام او در قسمت سرچ اینستاگرام عکس هایش را برایتان قابل مشاهده است. همچنین تعداد بسیار بالایی از عکس های سورنا در سایت های اینترنتی مختلف وجود دارد. شما فقط کافی است نام او را در اینترنت وارد کنید تا عکس هایش برای شما نمایش داده شود.

علاوه بر عکس هایی که هنرمندان خودشان از خود رد فضای مجازی منتشر می کنند یک سری از عکس های آن ها نیز وجود دارند که به وسیله طرفداران و فن پیج های آن ها منتشر می شود. مثل عکس هایی که وقتی طرفداران هنرمندان، آن ها را از نزدیک می بینند و با هم می اندازند و سپس عکس ها را در پیج اینستاگرام خود منتشر می کنند .شما تنها کافی است نام هنرمند مورد علاقه خود را سرچ کنید تا عکس او را بیابید.

سورنا تا کنون چه کنسرت هایی برگزار کرده است؟

سورنا کنسرت های زیادی برگزار نمی کند و بیشتر فوکوس خود را بر روی کیفیت و محتوای آهنگ هایش گذاشته است.

همسر سورنا کیست؟

سورنا در مورد زندگی شخصی خود و همسر و … خیلی صحبتی نمی کند. اما فقط در یکی از آهنگ هایش به شکست عشقی ای که قبلا خورده است اشاره کرده. تا به امروز سورنا هیچ گونه سند و مدرکی که مبنی بر داشتن دوست دختر یا همسر باشد رو نکرده است. حتی در آهنگ هایش نیز به وجود و داشتن همسر درزندگی اش اشاره نکرده است.

معروف ترین دیس های سورنا کدام اند؟

اولین دیس او همانطور که پیش تر نیز گفتیم مربوط به رپر معروف و سرشناس، هیچکس بود. دیس قوی دیگری او نسبت به یاسر بختیاری معروف به یاس است. یاس هم یکی از رپرهای سرشناس است که طرفداران زیادی را در بین اقشار مختلف مردم دارد. اما طبق آمار ها و جواب های مردم درباره این دیس ها، جواب های سورنا به یاس بسیار کوبنده تر وجذاب تر بوده است.

سورنا به این دلیل که در حرفه خود بسیار قوی و ماهر است افراد زیادی هستند که با او به دشمنی برخواسته اند و همواره قصد زمین زدن وی را داشته اند. این افراد حتی در مواقعی به دیس کردن علی می پردازند و علی نیز در صدد پاسخ دادن به آن ها بر می آید چون باید جواب یک سری از حرف ها که کذب و دروغ می باشند را بدهد. پیش آمدن این موارد در رپ بسیار عادی است و وجود داشته است.

سورنا تا کنون با کدام رپرها همکاری کرده است؟

سورنا را مرد تنها می خوانند چرا که او تا به حال تمام آهنگ هایی که منتشر کرده است تکی بوده اند و هیچ گونه همکاری با خواننده و رپر دیگری نداشته است. شاید فکر کنید که او پیشنهادی برای همکاری از کسی نگرفته است اما اینگونه نیست. اتفاقا سورنا پیشنهادات متعددی از سوی خوانندگان مختلف برای همکاری کردن با آن ها دریافت نموده است اما علاقه ای به همکاری با هیچ رپری نداشته است و همواره ترانه هایش را به صورت تکی کار کرده است.


سوالات متداول

 1. کدام ویژگی آهنگ های سورنا است که آن ها را منحصر به فرد می کند؟

  شعر های کم نظیر و فوق العاده آن است که باعث منحصر به فرد شدن آهنگ هایش می شود.

 2. را به سورنا لقب مرد تنها را داده اند؟

  به دلیل اینکه تنها مرد در ایران می باشد که تاثیر گذاری آهنگ هایش شدت زیادی دارد.

 3. شعرهای علی سورنا به چه چیزی معروف است؟

  شعرهای او به بیان مشکلات اجتماعی و فلسفی بودن معروف است.

About Gamberon

شرط بندی حرفه ای را از سال 1396 شروع کرده ام. حالا در جایگاه یک راهنما در تلاشم تا با به اشتراک گذاشتن تجربیات خودم، قدم بزرگی در پیشرفت علاقه مندان به شرط بندی آنلاین بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *